Aktualności

14.08.2022

Racot dla Ukrainy – Aukcja charytatywna na rzecz Fundacji Polsat

20 sierpnia przed licytacją koni odbędzie się aukcja charytatywna. Przeprowadzi ją partner Wechta Horse Auction 2022 – PolsswissArt. Całkowity dochód przeznaczony zostanie w całości na rzecz potrzeb dzieci z Ukrainy. Środki zostaną przekazane na specjalnie do tego celu stworzone konto Fundacji Polsat Pomagajmy razem dzieciom Ukrainy.

Licytowane będą trzy dzieła: Dyptyk z cyklu Wojna i Pokój Pabla Picassa (Lot 0A), Baśnie o miłości (Biały koń) Rafała Olbińskiego (Lot 0B) i Sterowane marzenia Anny Zalewskiej (Lot 0C).

Już w starożytności jeździectwo było uważane za sztukę arystokratyczną. Od zawsze koń uchodził za niezwykłe stworzenie, fascynował człowieka ze względu na swoją siłę oraz dostojeństwo. Szlachetność wierzchowców spowodowała przypisanie im wielu symbolicznych znaczeń, które zakorzeniły się w kulturze europejskiej i przetrwały do dziś. Występy na koniach sięgają swoją genezą czasów starożytnych. Ta tradycja wywodzi się ponoć z Troi i zwana była grą trojańską Stąd jeździec jawi się jako symbol przywódcy, a jego rumak uosabia siłę, męstwo i nieustraszoność. Dlatego to właśnie koń zajął w malarstwie tak ważne miejsce jako sposób na uchwycenie piękna, wdzięku i siły tych zwierząt, a przy tym ukazanie człowieka w zupełnie innym, lepszym świetle. Portret konny choćby jednoznacznie podnosi rangę osoby malowanej. Stojąca postać nie dorównuje wspaniałością przedstawieniu człowieka na koniu. Z postaci jeźdźca biją wielkość, siła, potęga oraz autorytet i wyższość.
Za czasów Rzeczpospolitej szlacheckiej mawiało się, że „Polak na koniu się rodzi”. Polacy kochają konie, dlatego zajmowały one i zajmują tak istotne miejsce w kulturze naszego kraju, a także motyw konia w malarstwie polskim miał znacznie większe znaczenie niż w innych krajach. Mimo zmieniających się na przestrzeni wieków znaczeń przypisywanych temu wspaniałemu zwierzęciu, jego rola we współczesnym świecie wciąż pozostaje wyjątkowa, a z relacji między człowiekiem a koniem zrodziło się i rodzi wiele artystycznych przedstawień i doznań.

Doceniając istnienie tych dwóch magicznych światów, jeździectwa oraz sztuki naturalnym wydaje się połączenie ich w szczytnym celu. Z prawdziwą przyjemnością przekazaliśmy trzy obiekty na aukcję charytatywną, z której dochód przeznaczony zostanie w całości na rzecz potrzeb dzieci z Ukrainy. Środki zostaną przekazane na specjalnie do tego celu stworzone konto Fundacji Polsat Pomagajmy razem dzieciom Ukrainy.

Niech piękno łączy swe siły w dobrym i potrzebnym celu.

Iwona Buchner-Grzesiak
 Prezes Domu Aukcyjnego Polswiss Art

Aleksander Wechta
Prezes Wechta Equestrian

 

fot. Sterowane marzenia, 2015, Anna Zalewska